domain nedir

Domain ne demek? sorusunun en basit yanıtı olarak “web sitenizin adı (adresi)” diyebiliriz. Bir web sitesine erişebilmek için ip adresi yada ip adresine atanmış bir domain gereklidir, her web sitesi domain adresi ile daha kolay bulunabilir.

Domain bir ip adresine bağlı olarak çalışmaktadır. Zira ip adresleri ağ üzerinden bilgisayarların iletişim kurmasını sağlamaktadır. Ip adreslerinin akılda kalıcılığı zor olması nedeniyle internet sitelerine ip adresine atanmış bir domain aracılığı ile erişim sağlanır. Domain ile ip adreslerini bir birine bağlayan ise DNS’dir. DNS (Domain Name Server) ise alan adını bir ip adresine yönlendirme işlevini görür.

Alan Adı Nedir?

Alan adı ise domain teriminin türkçe karşılığıdır. Domain = Alan Adı

Tüm domainler, domain adı ve üst düzey domain olmak üzere ikiye ayrılır. Örnek; retrovint.com / “retrovint” domain “.com” ise üst düzey domaindir.

Alt Domain Nedir? (Subdomain)

Subdomain “ön ek” olarak adlandırılabilir. Alt domain için bir örnek verecek olursak; web sitenizdeki yabancı dil seçeneklerini subdomainde tuttuğunuzu varsayalım. Web adresimiz retrovint.com ise ingilizce dili için en.retrovint.com, almanca için de.retrovint.com şeklinde “en”, “de” ön takıları subdomain olacaktır.

 

Bu kategoride daha fazla yazı Domain

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

.com.tr Alan Adı Sahip (Sorumlu) Değişikliği

Belgeli olarak tahsis edilen .com.tr alan adının sahipliğini almak, sahip değişikliği, sor…