Web Tasarım Okuyan Stajyerlere Tavsiyeler.

WEB TASARIM OKUYAN STAJYERLERE TAVSİYELER

Web tasarımı artık günümüzde oldukça yaygın bir meslek haline gelmiştir. Web tasarımı okuyan stajyerlerimizin sıkça karşılaşacağı konulara değinecek olursak şöyle başlayabiliriz.

İlk olarak bir web tasarım öğrencisi için okulda öğrendikleri yeterli kalmayacaktır. Bunun için kendini geliştirmeli ve öğrenmeye meyilli olmalıdır. Stajyer, bir firmaya çalışmaya değil öğrenmeye girer ve bunun için girdiğiniz firmalarda nelere dikkat ediliyor neler yapılıyor bakmalı ve öğrenmelisiniz. Stajyerler için iş görüşmesi oldukça önemlidir. Firmalar stajyerlerden fazla iş beklemez özellikle bu dalda ve bu yüzden kendinizi ispatlamalı yapabileceğinizin en iyisini yapmalısınız. Stajyer, iş görüşmesine gitmeden önce yapmış olduğu çalışmaları veya yapabildiği şeyleri göstermeli ve daha fazlasını yapabileceğine inandırmalıdır. Staj gördüğünüz firmada size verilen bilgilere ne zaman ihtiyacınız olduğunu bilemezsiniz bu yüzden not tutmalısınız.  Sizin neler yapabildiğinizi görmek için firma sahibi size bazı işler verecektir. İşte bu kısım oldukça önemlidir, iyi bir adım için verilen tasarımları en güzel şekilde yapmalısınız. Bu yüzden bilginize bilgi katmalısınız.

Web tasarım staj için gerekli belgeler

Şimdi Staj için neler gerekli onlardan bahsedelim. Staj yapacağınız firma ile anlaştıktan sonra sizlere okulunuzdan staj sözleşmesi adında bir belge verilecektir. Bu belgeyi veliniz ve işletme tarafından doldurmanız gerek. Bu belgeleri okula teslim ettikten sonra okuldan sigortanızın başladığına dair birkaç sözleşme adında belgeler alacaksınız. Bunu firmanızın doldurması zorunludur. Bu belgelerden bir kopyası sizde diğer kopyası ise firmada kalacaktır. Sizde olan kopyayı muhafaza etmelisiniz. Stajınız başladığı ilk hafta sizi kontrole gelen rehber öğretmeniniz sizden bu sözleşmeyi almalıdır. Almadığı takdir de bu sözleşmeyi en kısa zamanda okulunuza teslim etmeniz gerekmektedir.

Stajınız başladığı zaman Rehber öğretmeniniz 1- 2 hafta aralıklarla çalıştığınız firmaya gelip neler yaptığınızı kontrol etmelidir. Okulunuzdan staj için almanız gereken bir defter olacak buna staj defteri diyoruz. Rehber öğretmeniniz size bu konu hakkında bilgi verecek ve aralıksız o defteri doldurmak zorunda olacaksınız. Rehber öğretmeniniz her geldiğinde bu defteri kontrol etmeli neler yaptığınıza bakmalıdır.

Şimdi sizlere bazı stajyer haklarından bahsedeceğim buda görüştüğünüz firmalarda dikkat etmeniz gereken konulardan bir tanesidir.

  • Her stajyer belli bir maaş ve sigortayla çalışmak zorundadır. (Tabi bu staj yerindeki personel sayısına bağlı olarak değişebilir.)
  • Web tasarımı dışında başka bir iş verilmemeli ve yaptırılmamalıdır.
  • Resmi tatillerde çalışmamalıdır.

Başlıca stajyer hakları bunlardır. Bunlara uyulmadığı takdirde o firmada çalışmaya devam etmemelisiniz.

Bu kategoride daha fazla yazı Grafik Tasarım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Responsive Nedir? Neden Mobil Uyumlu Web Sitesi? Özellikleri ve Faydaları

İçindekilerResponsive Nedir?Web sitesi neden mobil uyumlu olmalıdır?Responsive kodl…