Web Sitelerinin Trafiklerini Öğrenme Siteleri

Web Site Trafiği Öğrenme

Web site, internet üzerinde yer alan sayfa, metin, fotoğraf, video gibi materyalleri ziyaretçilere aktarmaya yarayan internet sayfasıdır. Web site trafiği, web sitesini ziyaret eden kullanıcıların kitlesiyle orantılıdır. Kısaca internet kotası diyebiliriz. İnternette yer alan birçok web sitesi, istatistikleri ziyaretçileriyle paylaşmıyor. Pazarlama, demografik ve aylık bilgileri açıklayan web sitesinin reklam sayfasına bakabilirsiniz. Eğer bu bilgiye ulaşamıyorsanız, web sitelerinin trafiklerini öğrenme sitelerini kullanabilirsiniz. Bu bilgiler yüzde yüz doğru değil, yaklaşıktır.

Örneğin, rekabet ettiğiniz web sitelerinin yöneticileriyle sohbet edebilirsiniz. Site yöneticisi, benim günlük 5 bin ziyaretçim var diyebilir. İstatiksel bilgileri gösteren bir web sitesinden kanıt gösteremiyorsa, bu bilgi pek doğru değildir.

www.similarweb.com

Similar Web sitesini ücretsiz olarak kullanan kullanıcılar en çok ziyaret edilen 50 sitenin, trafik bilgilerine ulaşabilirler. Arama yaparak bazı sitelerin trafiklerini de görüntüleyebilirsiniz. Sitede yaptığınız aramalarla birlikte Global sıralama, ülke sıralaması ve kategori sıralama verilerine ulaşabilirsiniz.

Sayfayı aşağıya doğru çektiğinizde aylık trafik, ortalama ziyaret süresi, hemen çıkma oranı, ziyaretçi başına sayfa sayısı bilgileri, trafik kaynağı, yönlendirilen siteler, sosyal medya kullanımı, kitle demografisi gibi tüm ayrıntılı bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

www.quantcast.com

Web yazılımcıların en çok güvendiği mükemmel trafik tahmin aracıdır. Popüler olmayan ve pek bilinmeyen web siteleri için trafik bilgilerine ulaşamazsınız. Siteye üye olup, verilen kodu sitenize ekleyin. Sisteme üye olmadıktan sonra doğru bilgileri görüntüleyemezsiniz. quantcast.com kullanıcılarına; demografik, hedef kitle, alışveriş ilgi alanları, medya ilgi alanları, iş, meslek, coğrafya, siyasi çıkar, web kullanımı, mobil kullanımı ve ülke gibi bilgilere ait raporlar verir.

www.ahrefs.com

En güçlü arama motoru ve optimizasyon aracı olan ahrefs, web site yöneticileri için vazgeçilmez bir araçtır. Kendi sitenizin ve rekabet ettiğiniz sitelerin trafik ve her türlü bilgileri görüntüleyebilirsiniz. Web sitelerinin tahmini trafik bilgilerini en doğru şekilde veren sitelerden biridir.

Ahrefs sitesi; aylık trafik, anahtar kelime, trafiğin nereden geldiği, bağlantılı siteler, değişen verilere ait bilgilere ulaşabilirsiniz. Sistemi 7 gün ücretsiz kullanabilirsiniz. Daha sonra ücretli plan almanız gerekiyor. En düşük paketin fiyatı 99 dolardır.

www.semrush.com

Web site trafiği ve arama motoru olarak hizmet verir. Anahtar kelime ve arama motorlarındaki arama istatistiklerini görüntüleyerek en doğru anahtar kelimeyi seçebilirsiniz. Anahtar kelime olarak en doğru bilgiye ulaşabilirsiniz ancak trafik olarak pek doğru bilgiye ulaşamazsınız. İstatistiksel bilgileri ülke ve bölge olarak inceleyebilirsiniz.

Ücretsiz olarak 10 arama yapabilirsiniz. Daha farklı bilgilere sınırsız şekilde ulaşmak için aylık 100 dolar ödeyerek paket satın almanız gerekiyor.

www.alexa.com

Web yazılımcıların en çok kullanıp güvendiği sitelerden biri alexa’dır. Bir web sitesinin tahmini trafiğine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Web sitesi için arama yaptığınızda dünya ve ülke sıralamalarını görüntüleyebilirsiniz. Sıralama haricinde demografi ve anahtar kelime bilgilerine de ulaşabilirsiniz.

Alexa’yı 14 gün ücretsiz kullanabilirsiniz. Deneme süresinin ardından aylık 149 dolar ödeyerek kullanmaya devam edebilirsiniz.

www.siteprice.org

Siteprice, trafik site tahmincisi olmamakla birlikte diğer sitelerden farklıdır. Girdiğiniz alan adının değerini tahmini olarak hesaplar. Yaptığı hesaplamayı bazı kriterleri dikkate alarak yapar. Web sitesinin değerini hesaplarken; trafik, günlük sayfa görüntülenmesi, ziyaretçi, reklam geliri, backlink gibi bilgileri verir. Unutmayın, bu veriler tahminidir.

www.trafficestimate.com

Web sitesinin geçen yıl ki ve bu aya ait trafik bilgilerini grafik şeklinde verir. Anahtar kelime, hedeflediği ülke, il, rakip site gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bu kategoride daha fazla yazı Genel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

2023 Güncel SEO Kriterleri Nelerdir?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) sürekli değişen bir alandır ve arama motorlarının algorit…