Web sitesinden para kazanmanın 10 yolu

Web sitenizden para kazanmaya hazırsınız, ancak hangi stratejilerin en etkili olacağından emin değilsiniz. İşte bu kılavuz tam bu noktada devreye girmektedir. Web sitenizden gelir elde etmek için en iyi on taktik bu yazımızda verilmiştir.

Web Siteleri Reklamlardan Ne Kadar Kazanıyor?

Bu, hangi para kazanma yöntemlerini kullandığınıza ve hangi ölçümleri izlediğinize bağlıdır. Bunu bu yazının sonraki bölümünde ele alacağız.

Öcelikle web sitesi ziyaretlerinden nasıl para kazanılacağına dair kapsamlı bir şekilde ele alalım. Bu yazının sonunda, bütçenize, hedeflerinize ve site düzeninize en uygun stratejiyi veya stratejileri seçebilecek ve gösterimler, tıklamalar ve dönüşümler oluştururken para kazanmaya başlayabileceksiniz.

Hadi başlayalım.

Bir Web Sitesinden Nasıl Para Kazanılır?

Yayıncılar, web sitelerini ilgi çekici ve tıklamaya değer içerikle dolu hale getirmek için çok çalışıyor. İçeriğinizin öylece durmasını istemezsiniz. Para kazanma, kişiselleştirme ve stratejik reklam ortaklıkları yoluyla bunu geliştirmek isteyebilirsiniz. Sonuç olarak, okuyucular daha kişiselleştirilmiş deneyimlerin keyfini çıkarır ve yayıncılar, insanların keyif aldığı içerikleri oluşturmaya devam edebilmek için gelir elde eder.

Web sitenizden nasıl kazanç elde edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

1. Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı

Tıklama başına ödeme reklamcılığı (PPC – Pay Per Click), web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek ve yüksek kaliteli potansiyel müşterileri artırmak için popüler bir stratejidir.

Tıklama başına ödeme reklamcılığı nedir?

PPC reklamcılığı, kullanıcıları web sitenize çekmek için arama motoru sonuç sayfalarına – örneğin Google’da – reklam yerleştirmeyi içerir. Burada, Google’da “küçük işletme efatura uygulaması” şeklinde arama yaptık. “Reklam” etiketiyle gördüğünüz ilk dört sonuç, PPC reklamcılığıdır.

Tıklama başına ödeme reklamcılığı nasıl çalışır?

PPC reklamları genellikle bir teklif verme süreciyle elde edilir. Google’ın PPC platformu Google Ads’te yayıncılar, insanların aradığı farklı anahtar kelimelere teklif verir. Yukarıdaki örnekte, Paraşüt ve Sovos, “küçük işletme efatura uygulaması” anahtar kelimesi için teklif verebilir.

En yüksek teklifi verdikleri için bu firmalar arama sonuçları sayfasında en üst sıraları kazandılar. Yayıncılar, kitleleri için doğru anahtar kelimeleri bulmak için genellikle SEMrush ve SpyFu gibi anahtar kelime araştırma platformlarını kullanır.

2. Yerel Reklamcılık

Yerel reklamcılık, onu çevreleyen içeriğe sorunsuz bir şekilde uyum sağlayarak okuyucu veya izleyici için daha sezgisel ve ilgi çekici bir deneyim sağlar.

Yerel reklamcılık, sponsorlu önerilen içerik sunan sponsorlu blog gönderileri veya keşif platformları gibi birçok biçimde olabilir. Önerilen içeriği bir makalenin üstüne, ortasına veya bir makalenin sonuna yerleştirin ve yeni bir şey keşfetmeye ve ilgi alanlarıyla ilgili bir konuyu keşfetmeye hazır okuyuculara ulaşın.

Taboola tarafından Business Insider’a yerleştirilen önerilen içerik örneğine bakın:

Yerel Yayıncılık

Yerel reklamcılık neden önemlidir?

Tüketiciler ekran afişleri ve açılır pencereler gibi müdahaleci reklamlardan rahatsız oldukça, yayıncılar kendilerine reklam içeriği sunmanın yeni yollarını arar ve reklam engelleyiciler tarafından kara listeye alınmaktan kaçınır. Cevap yerel reklamcılıktır. Yayıncılar, kullanıcı deneyimini aksatmayan kişiselleştirilmiş reklam içeriğiyle web sitelerinden para kazanmak için bunu kullanır.

Yerel reklamcılık etkili mi?

ABD’deki reklamverenler 2019’da yerel reklamcılığa neredeyse 44 milyar dolar harcadı – 2018’de yaptıklarından 8 milyar doların üzerinde. Bunun işe yaradığını biliyorlar. Yayıncılar, geliri artırmak için reklam içeriği barındırır.

Yayıncılar, anahtar kelime filtreleri, kategori seçimi ve engelleme özelliklerini kullanarak reklam deneyimlerini kontrol eder. Yerel reklamların çalıştığından emin olmak için ziyaret başına gelir gibi şeffaf ölçümleri izlerler ve sürekli etkileşim için kampanyaları optimize edebilirler.

3. Video Reklamlar

Video reklamcılık, ziyaretçilerin sitenizle etkileşimde kalmasını sağlayan çekici bir yerel reklamcılık biçimidir.

Video reklamlar nedir?

Yayıncıların web sitelerine sponsorlu makaleler ve önerilen küçük banner yerleştirebildikleri gibi, sponsorlu ve önerilen videolar da yerleştirebilirler. Örneğin Dominik Cumhuriyeti Turizm Bakanlığı, videolarını Chowhound gibi yayıncı sitelerine yerleştirerek ABD’li gezginlere ulaşmak için Taboola ile birlikte çalıştı:

Video Reklamcılık

Yayıncılar video reklamları tamamlanan görüntüleme başına maliyet (TBM) veya bin gösterim başı maliyet (BGBM) ile satarlar. Görüntüleyenlerinin ilgi alanlarına hitap eden ve davranışlarıyla uyumlu içeriklerle reklam verenlerin doğru kitleleri hedeflemelerine yardımcı olurlar.

Video reklamlar ne kadar etkilidir?

Taboola video reklamları, ABD izleyicileri arasında ayda 3 milyardan fazla görüntüleme oluşturuyor ve görüntülenebilirliği% 70 artırabilir. Reklam verenler, reklamlar görüntülendiğinde ve varsayılan olarak sessiz olduğunda ödeme yapar, böylece izleyiciler deneyimlerini kontrol eder ve sitenizde geçirdikleri zamanın tadını çıkarmaya devam eder.

4. Reklam Alanı Satmak

Yayıncılar, dijital kiralık reklam alanlarından elde ettikleri geliri en üst düzeye çıkarmak için web sitelerinde reklam alanı satabilir.

Bir web sitesinde reklam alanı satmak nedir?

Yayıncılar, bir reklam ağı aracılığıyla reklam verenlere doğrudan veya programatik olarak reklam alanı satarak web sitelerinden para kazanırlar. Örneğin TechCrunch, okuyuculara teknolojiyle ilgili reklamlarla ulaşmak için yayınının üst kısmında görüntülü reklamlar satıyor.

Reklam Alanı Satmak

5. Satış Ortaklığı Pazarlaması

Yayıncılar, web sitesi ziyaretlerinden sürekli olarak para kazanmak için satış ortaklığı programlarına katılır.

Affiliate marketing nedir?

Satış ortaklığı ağları, web sitesi sahiplerini ürünlerini tanıtmak isteyen markalara bağlar. Yayıncılar ağa katıldıklarında, komisyon karşılığında sitelerinde ürünlerin reklamını yaparlar.

Satış ortaklığı pazarlamacıları nasıl para kazanır?

Yayıncılar, bir ürün satın alan bir müşteriyi her tavsiye ettiklerinde genellikle bir komisyon kazanır. Ayrıca tıklama başına ödeme, gösterim veya etkileşim alabilirler. Örneğin, erkeklerin ilgisini çeken bir blog, % 20 komisyon karşılığında 100 liralık bir tıraş setini tanıtabilir. Birisi o reklamı her tıklayıp seti satın aldığında, yayıncı 20 lira kazanır.

6. Bağışa Dayalı Para Kazanma

Reklamcılığa alternatif olarak, bazı yayıncılar okuyuculardan bağış ister.

Bağışa dayalı para kazanma nedir?

Birçok yayıncı, ister ek iş ister hobi olarak içeriği ücretsiz olarak oluşturur. Sadık bir hayran kitlesine ve geri dönen ziyaretçilere sahiplerse, bir bağış sistemi oluşturabilirler. Okuyucular, PayPal veya Venmo gibi platformlar aracılığıyla bağışta bulunur ve en sevdikleri web sitelerinin çalışmasına yardımcı olmada etkili olur.

Örneğin, edebiyat ve felsefe blogu Brain Pickings, okuyuculardan her blog gönderisinin sonunda bağış yapmalarını ister:

Bağış

7. Kendi Ürün veya Hizmetlerinizi Satabilirsiniz

Bazı yayıncılar şöyle düşünüyor:

“Kendi ürünlerimin reklamını yapabileceğim halde neden başka birinin ürünlerinin reklamını yapmalı?”

Belirli bir alanda uzmanlaşmış ve büyük bir takipçi kitlesine sahip olan etkileyiciler ve blog yazarları için yaygın bir taktiktir.

Örneğin, BuzzFeed’den Tasty, Facebook’ta yemek ve yemek tarifi videoları yayınlayarak yalnızca iki yılda 1 milyardan fazla görüntüleme ve 85 milyon ABD takipçisi elde etti. Bu ilgiye yanıt olarak, yayıncı Walmart ile kendi pişirme gereçleri ve yemek kitapları serisini başlattı.

buzzfeed

BuzzFeed, bu yıl markalı ürünlerinden 260 milyon dolarlık satış elde ederek geçen yılki gelirini ikiye katlamayı bekliyor.

8. Sponsorlu İçerik

Yayıncılar, sponsorlu içeriği web sitelerinde organik içerikleri ile birlikte yayınlar.

Sponsorlu içerik nedir?

Sponsorlu içerik, bir reklam veren tarafından veya onun adına oluşturulan bir makale veya makaleler dizisidir. Makale, yayıncının sitesindeki diğer içerikler biçiminde hazırlanır. Çoğu zaman, tek fark, “Sponsorlu” etiketi ile bir sorumluluk reddi beyanı içermesidir, böylece okuyucular bunun için ödediği markayı bilir.

Örneğin, termostat markası Nest, akıllı ev teknolojisinin aile ilişkilerini ve rutinlerini nasıl etkilediğiyle ilgili bu Atlantik makalesine sponsor oldu.

Sponsorlu İçerik

Sponsorlu içerik ve yerel reklamcılık arasındaki fark nedir?

Sponsorlu içerik, bir yerel reklamcılık biçimidir. Reklam, çevresindeki içerik ve barındırma platformuyla uyum sağladığından, yereldir.

Sosyal medya reklamları veya öneri widget’ları gibi, sponsorlu makaleler de kullanıcı deneyimini aksatmaz ve tüketilmesi kolaydır.

9. Web Sitenizi Geliştirmek

Yayıncılar da kâr elde etmek için web sitelerini geliştirirler.

Bir web sitesini geliştirmek ne anlama geliyor?

Bir web sitesini geliştirmek, çalışma gerektiren bir çevrimiçi mülk bulmayı, tasarımını, içeriğini ve pazarlanabilirliğini geliştirmeyi, trafik ve katılımdaki başarısını kanıtlamayı ve onu ilgili bir tarafa satmayı içerir.

Yayıncılar ayrıca sıfırdan bir web sitesi oluşturabilir ve bir kitle oluşturduktan sonra onu çevirebilir. Daha sonra bu parayı yeni bir web sitesi veya küçük işletme girişimi başlatmak için kullanabilirler.

10. Üyelik Web Siteleri

Yayıncılar, reklam yerine veya buna ek olarak okuyuculardan içeriklerine erişmeleri için ücret alırlar.

Üyelik web sitesi nedir?

Bir üyelik web sitesi, ödeme yapan abonelere içerik sunar. Makaleleri bir ödeme duvarının arkasına yerleştirmek, The New York Times, Condé Nast ve The Washington Post gibi büyük yayıncılar arasında büyüyen bir trend.

Üyelik Satışı

Bir üyelik web sitesinden nasıl para kazanırsınız?

Çevrimiçi yayınlar için birçok farklı tür ve katman vardır: tüm içerik için ücretlendirme; belirli içerikler için ücret talep etme; on ücretsiz makaleden sonra tüm içeriğin ücretlendirilmesi; belirli cihazlarda içeriğe erişim için ücretlendirme.

Hangisini seçerseniz seçin, seçeneklerinizi okuyuculara ve potansiyel abonelere açık hale getirin.

Sonuç

Web siteniz, çevrimiçi markanızın vitrini. Bir blog çalıştırıyor ve e-ticaret satmıyor olsanız bile, bu web sitesinden gelir elde etmek mümkündür.

Bu 10 para kazanma stratejisini inceleyin ve bunları markanız için en iyi web sitesinden para kazanma karışımını bulmak için kullanın. Bu taktikler parmaklarınızın ucunda, kişiselleştirilmiş öneriler sunabilir, stratejik ortaklıklar kurabilir ve her bir web sitesi ziyaretinden en yüksek değeri elde edebilirsiniz.

 

Kaynak: https://blog.taboola.com/10-ways-to-monetize-a-website/

Bu kategoride daha fazla yazı Genel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

İnternet Hizmetleri Nelerdir

İlk olarak askeri işlemler için kullanılmaya başlayan internet, artık tüm hizmetler için b…