İnternet Hizmetleri Nelerdir

İlk olarak askeri işlemler için kullanılmaya başlayan internet, artık tüm hizmetler için büyük bir ayrıcalık. Alışverişten adres bulmaya kadar her konuda yardımcı olan bu teknoloji artık cebimiz kadar yakın.

Peki internet ne hizmetler sağlıyor?

Salgın döneminde değerini daha da çok anladığımız online alışveriş işimizi oldukça kolaylaştırıyor. Oturduğumuz yerden satın alabileceğimiz binlerce ürün elimizin altında hazırda bulunuyor. Bunun için telefonun mobil uygulamasına girmeniz ve satın alacağınız ürünün ücretini kartınızla ödemeniz yeterli oluyor. Üstelik güvenilir olan tüm mağazalarda iade ve iptal işlemleri de oldukça kolay halledilebiliyor.

Bunun dışında bir tatil planı yapmak da oldukça basit.

Gitmek istediğiniz rotayı anında oluşturup size sunulan imkanları inceleyerek görsel olarak da tatmin olabilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki internet aracılığıyla yapacağınız her ödemenin banka kartı ya da kredi kartıyla olması gerekiyor. Kapıda ödeme hizmeti sağlayan çok kısıtlı bir hizmet ağı var. Bunun dışında internet kartları da oldukça işlevsel. Karta yüklediğiniz parayla elektronik ortamda sanal bir ödeme yapmış oluyorsunuz.

Bunlardan başka her türlü banka, fatura ödeme, vergi ödemeleri, iş başvuruları, haber okuma ve film ya da video izleme imkanlarına da sahipsiniz. Sınırsız bir film ve dizi arşivi olan internet sitelerinden ücretsiz olarak izleyebileceğiniz milyonlarca yayın var. Televizyon yayınlarını da canlı izleyebilmeniz cabası. Bilgisayardan girdiğiniz sitelerin hemen hemen hepsinin akıllı telefonlar için indirilebilen uygulamaları mevcut. Size gönderilen her bildirimi bu uygulamalar sayesinde anında görebiliyorsunuz.

İstediği kitabı almaya fırsat bulamayan okuyucular için kitapları indirebileceği hatta sesli olarak dinleyebileceği uygulamalar da yok değil. (Bknz: Google Play Store E-Kitaplar) Artık okunmamış tüm kitapları bu uygulamalarla okuyabilirsiniz. Eskisi gibi kağıt gazeteler ya da dergiler evlere alınmakla uğraşılmıyor. Artık insanlar sabahları ya da akşamları dünyada olan son dakika haberlerini anında telefon ya da bilgisayarlarından görüntüleyebiliyor. Ayrıca eskiden olduğu gibi postacılar tarafından evlere dağıtılan posta ve mektuplar yerini elektronik postalara bıraktı.

Dünyanın öbür ucundaki biriyle internet üzerinden anında haberleşmeniz çok kolay. İster mesajlaşma isterseniz de görüntülü konuşma yapmak için herhangi bir internet ağına bağlı olmanız yeterli. Kurumlar tarafından posta kutularına bırakılan faturalar da eposta ile beraber tarihe karıştı. Telefonlarda bulunan bankaların uygulamaları sayesinde internet bankacılığı ya da mobil bankacılığı sayesinde faturalarını takip etmeniz bile gerekmiyor. Otomatik ödeme talimatı verdiğiniz taktirde faturalarınız her ayın aynı gününde hesabınızdan siz uğraşmadan ödeniyor.

Çocuğu olan aileler için de çok faydalı uygulamalar mevcut. Artık ilkokul çağındaki çocukların elinde bile bir akıllı telefon olduğu için, bunun önüne geçemeyen aileler çözümü çocuklarının telefonlarına kurdukları takip uygulamalarında buluyor. Böylece aileler çocuklarının hangi saniye nerede ne yaptığını koordinatlarla ve açık adreslerle takip edebiliyor. Bu takip kolaylıkları adres bulma için de oldukça kullanışlı. Dünyanın neresine giderseniz gidin, gidilecek adresi telefonuna girmeniz yeterli. Sesli komut sistemiyle sizi gideceğiniz adresin kapısına kadar yönlendiriyor.

Faydalı şeyler için kullanıldığında bu gelişen teknoloji insan hayatı için oldukça yararlı ve hayat kolaylaştırıcı. Ancak bunu tehlikeli ve zararlı olabilecek işlemler için kullanmamaya ve siber güvenliği aşmamaya özen göstermek gerekiyor.

Bu kategoride daha fazla yazı Genel
Yoruma Kapalı

İlginizi Çekebilir

2024’te Yapay Zeka Hayatımızı Nasıl Değiştiriyor

İçindekiler2024’te Yapay Zeka: Hayatımızı Nasıl Değiştiriyor?Sağlık Sektöründe Devr…