Yandex Metrica Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yandex Metrica, farklı amaçlarla kullanıcılarınıza veya müşterilerinize ulaşmak istediğinizde yanınızda durduğunu bilmeniz gereken ve göz ardı edilmemesi gereken önemli bir araçtır.

Dönüşüme devşirilecek yüksek hacimli web trafiği getirmek, her şirketin sağlam bir dijital varlık oluşturma ve doğru müşterileri çekme çabalarının en temel amacıdır. Bununla birlikte, işinizle olan ilişkisini nasıl anlayacağınızı ve bunu pazarlama stratejinizi geliştirmek için nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız, kullanıcının web sitenize gelmesi hiçbir şey ifade etmez. Tam bu noktada bunları keşfetmek için kullanımı ücretsiz bir araç var. Yandex Metrica, bugün, daha iyi web trafiği elde etmek ve ziyaretçileri müşterilerinize dönüştürmek için kitlenizi kapsamlı bir şekilde anlamanıza yardımcı olan tamamen ücretsiz bulut tabanlı bir yazılımdır.

Yandex Metrica Nedir?

Yandex Metrica, Yandex tarafından desteklenen ve web sitelerindeki ziyaretleri ve kullanıcı davranışlarını izlemek, analiz etmek ve hepsinden önemlisi değerlendirmek için tasarlanmış ücretsiz bir çevrimiçi araçtır.

Söz konusu veri analizi olduğunda Yandex’in Google Analytics’e kıyasla daha sezgisel arayüze sahip olmasının yanında, bir web sitesinin etkinliğini ve alınan ziyaretlerin kalitesini değerlendirmek için daha fazla araç sağlıyor.

Ayrıca Dijital yayıncılar için 2020 en iyi 10 seo araçları başlıklı yazımızıda okumanızı tavsiye ederiz.

Yandex Metrica Kodu Nedir?

Yande metrica kodu nedir

Yandex Metrica Kodu, web sitenizden verileri almak için eklemeniz gereken koddur. Yandex Metrica paneline giriş yaptığınızda sol üst köşede sayaç ekle butonuna tıklayarak bu koda ulaşabilirsiniz.

  • Sayaç adını ve web sitenizi bu alanda girin.
  • Aynı kodla birden fazla web sitenizi izlemek istiyorsanız Ek adresler butonuyla bu web siteleri girebilirsiniz.
  • Daha sonra Yandex Metrica tarafından size özel verilecek kodu sitenize ekleyin

Yandex Metrica Ücretli Mi?

Yandex Metrica kullanırken sizden hiçbir ücret talep etmez ayrıca bunun gibi veri analizi araçları kullanacağınız üçüncü taraf ücretsiz yazılımların özellikleri sınırlıdır. Yandex, bu veri aracında hiçbir sınırlama da getirmez. Bunların yanı sıra size şu özellikleri sunar:

Performans – Etkinlik izleme: dönüşüm hunileri ve e-ticaret raporlaması gibi performans özellikleri, ziyaretçileriniz ve web siteniz arasında gerçekleşen etkileşimleri izlemenize olanak vererek, dönüşüm oranlarınızı artırmak için doğru yolu oluşturmanıza yardımcı olur. Web sitenizdeki hangi ürünler en iyi performansa sahip? Diğer ürünlerin dönüşümünü nasıl artırabilirsiniz? gibi sorularda detaylı raporlar oluşturmanızı sağlar.

Ayrıntılı trafik verileri: bu özelliklerle, hangi kaynakların web sitenize trafik çektiğini öğrenebilir, kaynakları karşılaştırabilir, yerleşik ilişkilendirme modelleri uygulayabilir ve sitenizi sahte oturumlardan korumak için spam filtreleri kullanabilirsiniz. Ek olarak, web sitenize gelen bot trafiği miktarını kontrol edebilirsiniz.

Tıklama haritaları: Web sitesindeki eylem çağrılarının ve düğmelerin olması gerektiği gibi çalışıp çalışmadığını ve bunların değiştirilmesi veya değiştirilmesi gerekip gerekmediğini öğrenmek için çok yararlıdır. Ayrıca, ziyaretçilerin bulmayı umdukları yeni düğmeler, bağlantılar veya bölümler eklemeniz gerekip gerekmediğine karar vermenize yardımcı olur. Tıklama haritası, verileri de bir yıllık bir süre için kaydeder.

Kaydırma haritaları: Web sitesinin en çok görüntülenen alanlarını ve kullanıcıların nispeten uzun süre durdukları alanları belirtmek için sıcak renkler kullanır; Soğuk renkler, ziyaretçilerin durmadığı veya içeriği okumadığı alanları gösterir. Kaydırma haritası ayrıca web sitenizin etkinliği, en önemli içeriğin nereye yerleştirileceği ve örneğin kullanıcılara hitap etmeyen herhangi bir içerik olup olmadığı hakkında önemli bilgiler verebilir. Tıklama haritalarının aksine, kaydırma haritası yalnızca iki haftalık bir süre için veri kaydeder.

Yandex Metrica Nasıl Kullanılır?

Yande metrica nasıl kullanılır

Yandex Metrica’ya giriş yaptığınızda hemen başlayacağınız gibi aracı tanımak için bir demo hesabı da oluşturabilirsiniz. İki seçeneğin kullanımı aynıdır.

Yandex Metrica paneline giriş yapmak için öncelikle bir Yandex hesabınızın olması gerekiyor. Yandex kullanıcısı olduktan sonra Yandex Metrica’ya https://metrica.yandex.com.tr/ adresinden Giriş Yap butonuna tıklayarak giriş yapabilirsiniz. Yandex’ kaydolduğunuz e-posta veya telefon numaranız sizin YandexID’nizdir. Tüm hesap işlemleri tamamlandığında sizi karşılayan kolay bir arayüz vardır. Yönergeleri takip ederek Metrica’ya ilk adımınızı atın.

 

Bu kategoride daha fazla yazı Genel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

İnternet Hizmetleri Nelerdir

İlk olarak askeri işlemler için kullanılmaya başlayan internet, artık tüm hizmetler için b…