Eticaret entegrasyon sistemleri

Eticaret ve online pazar yeri kullanımının yaygınlaşması ile eticaret ve pazar yeri entegrasyonlarına olan ihtiyaçta artmış bulunuyor. Özellikle stok yönetimi açısından muhasebe programları ile eticaret sitesi ve pazar yerleri ile entegrasyon önem arz ediyor. Eğer bir muhasebe programı kullanıyorsanız, bir eticaret siteniz var ise ve ürünlerinizi pazar yerleri aracılığı ile de satıyorsanız tüm platformları ayrı ayrı yönetmek hem zaman hemde personel maliyeti açısından bir yük olabilmektedir. Ayrıca kritik stok içeren ürünlerde eş zamanlı satış ihtimaline karşılık anlık takip gerekmektedir. Bu ve daha bir çok sebepten dolayı bir biri ile entegre çalışan sistemler yada farklı bir program aracılığı ile tüm platformları entegre çalıştırmak büyük önem kazanıyor.

Eticaret entegrasyon sistemleri ile maliyet ve kazanım

Eticaret sitenizden bir sipariş aldığınızı varsayalım, öncelikle bu siparişi eticaret panelinden onaylamanız gerekiyor ve hemen muhasebe programından ve diğer satış yaptığınız tüm kanallardan stok miktarını düşmeniz gerekiyor. Ardından gelen siparişi muhasebe programına cari ve sipariş olarak eklemeniz, kargo firmasının panelindende teslimat bilgilerini işlemeniz gerekiyor. Yani siparişi veren müşteri bilgilerini hem muhasebe programına hemde kargo firmasına ayrı ayrı girmeniz gerekiyor.

İşte bu noktada eticaret entegrasyon sistemi kullandığınızda tüm süreçleri bir kaç tıklama ile hızlı ve basit bir şekilde yönetebiliyorsunuz. Entegrasyon sistemi üzerinden vereceğiniz bir onay ile hem muhasebe programına cari ekleniyor, hem stok miktarı tüm kanallarda güncelleniyor hemde kargo firmasına teslimat bilgileri otomatik gönderiliyor.

Günde bir kaç sipariş alan eticaret firmaları için bu süreçler çok önemli olmayabilir ama günde yüzlerce sipariş aldığınızı düşünürseniz bu süreçler hem maliyet ve zaman hemde takip edilebilirlik yönünden bir entegrasyon sistemi kullanmak zaruri bir ihtiyaç olmaktadır.

Entegrasyon sistemleri

Günümüzde bir çok eticaret alt yapısı, muhasebe programı ve pazar yeri olduğunu düşünürsek entegrasyon sistemi için kendinize en uygun olanı seçmeniz gerekmektedir. Burada ilk dikkat edilecek olan ise kullandığınız eticaret sistemi alt yapısıdır. Muhasebe programları, kargo firmaları ve pazar yerleri değişkenlik göstersede bir çok entegratör firma tümünü portföyüne eklemektedir.

Eğer hazır bir eticaret sistemi kullanıyorsanız öncelikle eticaret sistemini satın aldığınız firma ile irtibata geçerek entegrasyonlar hakkında bilgi almalısınız. Farklı bir sistem yada kendinize özel bir yazılım ise yazılımcınız ile iletişime geçerek entegrasyon talebinizi iletmeniz gerekmektedir.

Eticaret sistemi satın aldığınız firma ile görüşmeden hazır bir entegrasyon sistemi almak risklidir. Eticaret alt yapınız ile uyumlu olmayabilir.

Eticaret entegrasyon türleri

Entegrasyon türlerini; muhasebe entegrasyonu, pazaryeri entegrasyonu, kargo entegrasyonu, ödeme sistemi entegrasyonu ve pazarlama araçları entegrasyonları şeklinde sınıflandırabiliriz.

Muhasebe Programı ile entegrasyon

Ülkemizde en çok kullanılan muhasebe programları; mikro, logo, nebim, bayt, eta, sap, akınsoft, sentez erp, link, netsis, paraşüt, bizimhesap, enterprice, web ticari, dia, vega erp, sysmond, uyumsoft, netsim, zirve, nethesap.

Pazar Yeri Entegrasyonu

En çok tercih edilen pazar yerleri; n11, n11pro, hepsiburada, gittigidiyor, trendyol, epttavm, amazon, çiçek sepeti, zebramo, morhipo, sonteklif,  farmazon, ali express, ebay.

Kargo Entegrasyonu

Entegre çalışabileceğiniz en çok tercih edilen kargo firmaları; yurt içi, mng, aras, sürat, ptt, ups, aramex.

Ödeme Sistemi Entegrasyonu

En çok tercih edilen ödeme sistemleri; paytr, payu, ipara, iyzico, hepsipay, param, bkm express.

Fiyat Karşılaştırma Siteleri

Eticaret sitenizin trafiğini ve satışlarını arttrımak için kullanabileceğiniz fiyat karşılaştırma sitelerinden öne çıkanlar; akakçe, ucuzcu, cimri.

Diğer Entegrasyonlar

Satış ve pazarlama amacıyla e-mail marketing entegrasyonları, sms entegrasyonu, analiz ve ilişkilendirme araçları entegrasyonu ve sosyal medya entegrasyonları.

Eticaret entegrasyon firmaları

Dünya genelinde en çok kullanılan açık kaynak kodlu eticaret sistemleri ve Türkiyede en çok tercih edilen eticaret sistemleri ile entegrasyon sağlayan entegratör firmaları sizin için araştırdık. Aşağıdaki entegratör firmalar kendi programları aracılığı ile eticaret siteniz ve diğer platformları bağlayıp tek panelden yönetim sağlamaktadır.

  • Entegaratoryum
  • Entegra Bilişim

Bu iki firma haricinde pazar yeri, sosyal medya, ödeme yöntemleri ve kargo firmaları ile entegrasyon sağlayan bir çok firmada mevcut ancak bu iki enterasyon firmasını ayıran temel özellik daha geniş kapsamlı entegrasyon çözümleri sunmasıdır.

Pazar yeri entegrasyon firmaları

  • Sopyo: kısıtlı olmakla beraber ücretsiz üyeliği mevcut.
  • Prapazar
  • Tamentegre
  • Ayen software
  • Stockmount: 1 ay ücretsiz deneme hakkı sunuyor.

Eticaret entegrasyonu için öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemeniz ve sonrasında entegratör firmalar ile görüşmeniz yerinde olacaktır. Kullanmayacağınız bir çok entegrasyon için gereksiz maliyetlere katlanmadan, doğrudan ihtiyaçlarınıza yanıt verebilecek bir entegrasyon ile satışlarınızı arttırabilir, zamandan tasarruf edebilir ve en önemlisi müşterilerinize daha kaliteli/hızlı/hatasız hizmet sunabilirsiniz.

Sürekli gelişen online ticaret karşısında yeterli düzeyde bilgi sahibi değil iseniz bir web ajansından danışmanlık almanız yerinde olacaktır. Medya satın alma süreçleri hakkında alacağınız destek sizlere mutlaka orta ve uzun vadede olumlu yönde dönüşüm sağlayacaktır.

Önemli not: KOZA İnteraktif Web Tasarım Ajansı, e-ticaret sitesi tasarımı, entegrasyon ve dijital pazarlama süreçlerinizi a’dan z’ye planlar, hazırlar ve yönetir. Sizde eticaret sitesi kurulumu ve yönetimi ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime (www.kozainteraktif.com) geçebilirsiniz.

 

Bu kategoride daha fazla yazı E-ticaret

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

E-ticarette GTIN MPN EAN UPC Kodları Nedir?

Elektronik ticarete yeni başlayanların en çok merak ettikleri GTIN, MPN, EAN, UPC kodları …