web hosting nedir

Web hosting nedir?

Bir düşünün; neden dosyalarınızı bilgisayarınızın hard diskinde saklıyorsunuz? Çünkü bu sayede onlara istediğiniz her an, rahatça erişebiliyorsunuz. Bir web sitesi, bir Word dosyasına çok benzer; onu barındırmanız için bir bilgisayara ihtiyacınız vardır. Aradaki fark ise şu: web sitenizi barındırdığınız bilgisayarın sürekli açık olması gerekiyor ki hem siz, hem de ziyaretçileriniz için her an erişilebilir olsun.

Evdeki bilgisayarlarımızdan farklı olarak web sitemizi barındırmak için internete bir ağ üzerinden bağlı olan ve işlemcisi evimizdeki bağlantıdan çok daha fazla olan bir makineye ihtiyacımız var. Söz konusu makinenin 7 gün, 24 saat düzgün çalışır halde olması da önemli. İşte bu tür makine ve bilgisayarlara web sunucuları deniyor.

Hosting ve web hosting, bahsettiğimiz sunucular ile sağlanan barındırma hizmetlerine verilen ad. Web hosting firmaları, web sitenizin 7 gün, 24 saat boyunca dünyanın her yerinden erişilebilir olması için size bu sunucularda yer veriyor.

Web hosting ne işe yarar?

Web sitenizin daima yayında ve erişilebilir olabilmesi için onu barındırmanızı sağlayacak bir web hosting hizmetine ihtiyacınız var. Evde kullandığımız bilgisayar ve bağlantılar, web sitenizi herkes için erişilebilir kılmaya yeterli değil ne yazık ki. Belki de kendi sunucunuzu ve çok güçlü bir internet bağlantısını alacak kadar bütçeniz vardır ancak inanın bu iyi bir fikir değil; çok pahalıya patlar! Bu nedenle en iyi seçenek bir web hosting hizmetinden faydalanmak.

Hosting firmaları, müşterilerinin web sitelerini kendi sunucularında barındırıyor ve bu sunucular da Veri İşlem Merkezlerinde (CPD) yer alıyor. Bunlar, en gelişmiş güvenlik sistemlerinin yanı sıra (hem donanım, hem de yazılım olarak) sürekli ve güvenli internet bağlantılarına da sahip olan oluşumlardır.

 

 • İleti Yönetim Sistemi İYS

  İleti Yönetim Sistemi İYS

  İçindekilerTicari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir?Ticari elektronik il…
 • E-ticaret Gtin Ean Mpn Upc Kodları Nedir

  E-ticarette GTIN MPN EAN UPC Kodları Nedir?

  Elektronik ticarete yeni başlayanların en çok merak ettikleri GTIN, MPN, EAN, UPC kodları …
 • CSS Hakkında Temel Bilgi

  STİL Şablonu CSS Nedir?

  STİL Şablonu CSS Nedir? CSS’in açılımı Cascading Style Sheet’dir. Türkçe karşılığı ise Bas…
Bu kategoride daha fazla yazı Nedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

İleti Yönetim Sistemi İYS

İçindekilerTicari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir?Ticari elektronik il…