DNS (Domain Name Server), Domain Nedir? başlıklı yazımızda kısaca bahsetmiştik o yazımızdan alıntı yapacak olursak;

“Domain ile ip adreslerini bir birine bağlayan ise DNS’dir. DNS (Domain Name Server) ise alan adını bir ip adresine yönlendirme işlevini görür.”

Domain tescili yapıldıktan sonra web sitenizi oluşturabilmek için birde hosting hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır. Web Hosting Nedir? başlıklı yazımızdan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Domain ve hosting hesabınız var ise şimdi bu iki hizmeti bir birine bağlamak gerekecektir, işte bu noktada dns yönlendirme hizmeti devreye girecektir.

DNS Yönlendirme Nasıl Yapılır?

DNS yönlendirmesi domain satın aldığınız tescil firmasından yapılır. Domain satın aldığınız firmanın panelinde “DNS Yönlendirme” yada “Domain Name Server Yönlendirme” şeklinde bir sayfa bulunmaktadır. Bu sayfada aşağıdaki ekran görüntüsündeki şekilde DNS adreslerini girebileceğiniz alanlar olacaktır.

dns yönlendirme nasıl yapılır
dns yönlendirme nasıl yapılır

DNS Adreslerini Neren Bulabilirim?

DNS adresi, hosting satın aldığınız firma tarafından sağlanmaktadır. Hosting hesabınızın bulunduğu firmadan alacağınız dns adreslerini, domain tescil firmasının panelindeki “DNS değiştirme” sayfasında bulunan alanlara girmeniz gereklidir. Bu sayede alan adınız hosting hesabınıza yönlendirilmiş olacaktır.

Not: DNS adresi en az 2 adet olmaktadır, 3. ve 4. adres isteğe bağlı olarak girilmektedir. Yinede hosting firmanız size 4 adet dns veriyorsa tümünü girmeniz faydalı olacaktır. Ancak bazı domain firmalarında sadece 2 alan bulunmaktadır, o zaman ya ilk 2 adresi girmelisiniz yada bir destek bildiriminde bulunarak diğer dns adreslerininde eklenmesini talep edebilirsiniz.

 

Bu kategoride daha fazla yazı Domain

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

.com.tr Alan Adı Sahip (Sorumlu) Değişikliği

Belgeli olarak tahsis edilen .com.tr alan adının sahipliğini almak, sahip değişikliği, sor…