YouTube Reklamı Nasıl Verilir?

Youtube’da Reklam Nasıl Verilir?

İnternet dünyasında kolay para kazanmanın ilk parçası, doğru platformu seçmektir. YouTube, reklam yayınlamak için tartışmasız en iyi ağdır. Dünyanın en popüler web sitelerinde Google 1. Youtube ise 2. sırada. Her ay 1,9 milyardan fazla kullanıcı YouTube’yi ziyaret ediyor. Bu insanlar her gün milyonlarca saat video izliyor. Elbette herkes bu  kadar sık tercih edilen bir alanı maddi kazanca dönüştürmek isteyecektir.

Dünya üzerinde birçok ülkede kullanımda olan bu platform içerisinde vereceğiniz reklamlar birçok kişiye ulaşır. Yayıncılar bu reklamları ne kadar fazla kişiye izletir ise o kadar kazanç sağlar. Bu aşamada sizlerin de belirli bir maliyeti göze alıyor olmanız gerekecektir. Belirli sınırlamalar sayesinde reklam verme durumunu ayarlamanız önemli bir husustur.

YouTube Reklam yayınlamak isteyen kişilere üç farklı kategori sunuyor:

 • TrueView reklamları: YouTube videolarının başında görünen atlanabilir reklamlardır
 • Atlanamayan video reklamlar: Bunlar videolar sırasında oynatılır ve ayrıca Google’ın görüntülü reklam ağındaki uygulamaları veya oyunlar gibi diğer yerlerde de oynatılabilir.
 • Tampon reklamlar: İzlenmesi mecburi olan 6 saniyelik reklamlardır.

Bu çeşitlerden herhangi birisini seçerek sizlerde reklam verebilirsiniz.

Youtube Reklam Alma

Youtube üzerinden para kazanmak aslında sanıldığından daha kolaydır. Bunun için tek ihtiyacınız olan Google Ads hesabınızın olması. Sonrasında Youtube reklam alma işlemleri için ilk adımları atabilirsiniz.

 • Youtube sayfasından hesap açın ve profil bilgilerinizi kaydedin.
 • YouTube gösterge tablosundan sağ üst köşedeki küçük video kamera simgesine tıklayın.
 • Karşınıza iki seçenekli bir menü çıkar.
 • “Video yükle” bölümünü seçin.
 • Buradan videonuzu kimlerin görebileceğini ayarlayın. Gizlilik ayarlarını sonra da istediğiniz gibi değiştirmeniz mümkün.
 • Şimdi YouTube’dan çıkıp Google Ads sayfanızı açın.
 • Sol taraftaki menüden “kampanyaları” tıklayın.
 • Açılan yeni sayfada, artı işaretini veya yeni kampanyayı tıklayarak yeni bir kampanya başlatın.
 • Kampanya seçeneklerinde “video” yu tıklayın.
 • Burada reklamlarınızı nasıl yayınlanacağını seçin.

Seçeneklerinizi kaydetmeden önceki son adım; kampanyanızın adını belirleyin ve kaydedin.

Youtube Videoya Reklam Ekleme

Bu aşamaları geçtiyseniz sırada yapmanız gereken reklam için bütçenizi ve teklif stratejinizi belirlemek. Bütçenizi iki şekilde belirleyebilirsiniz. Kampanya süresi boyunca harcayacağınız toplam tutar veya harcamak istediğiniz günlük tutar. Her kampanya için ayrı olarak belirlenen bu bütçe kredi kartınıza yansıtılıyor. Google; Youtube reklam verme konusunda yeni olanlar için günlük 10 ile 50 TL arası bir bütçe ayırmalarını öneriyor.

Eğer sizin için neyin iyi olup olmadığı ile ilgili bir fikriniz yoksa Google Ads sisteminin sizin için otomatik ayarlamalar yapmasına izin verin. YouTube videoları için reklam ekleme işlemi Adsense ile anlaşarak mümkün olacaktır. Her geçen gün kullanıcı sayısı artan ve içerdiği videolar ile büyük bir kullanım alanı bulunan YouTube, üzerinden vereceğiniz reklamlarda birçok kişiye ulaşmak mümkündür.

 

Bu kategoride daha fazla yazı Google Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya Paylaşımı Görsel Boyutları

Sosyal medya gönderi boyutları platforma göre değişmektedir. Facebook, instagram, youtube,…